Felsefi Sözler - En Anlamlı Filozof Sözleri ve Düşündüren Felsefik Sözler

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Filozoflar kategorisinde DeNiZ tarafından oluşturulan Felsefi Sözler - En Anlamlı Filozof Sözleri ve Düşündüren Felsefik Sözler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 490 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 3 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Filozoflar
Konu Başlığı Felsefi Sözler - En Anlamlı Filozof Sözleri ve Düşündüren Felsefik Sözler
Konbuyu başlatan DeNiZ
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan KadiR

DeNiZ

Yönetim
Felsefi Sözler;
Ünlü düşünürlerin söylediği en etkileyici 10 Felsefik söz...
En büyük düşman, benliğinizin dışında değil içindedir.

2. Bilgisiyle kibirlenmek, cahilliğin ta kendisidir.

3. İnsan ancak anladığı şeyleri duyar.

4. Susmak, cümlenin istirahat halidir. İstirahat bitince çıkan cümle dinç olur. Çok konuşup cümleyi yorma, yoksa cümle alem yorulur.

5. Bazı günlerin hatırası, bütün bir ömre yayılır.

6. Hayatta üç çeşit insandan korkacaksın: Dağdan inme, dinden dönme ve sonradan görme.

7. Dürüstlük pahalı bir mülktür, ucuz insanlarda bulunmaz.

8. Sıkıntı yok efendiler, dert insana yol gösterir.

9. Yaptığım yanlışları, yaptığınız yanlışlara sayarsınız.

10. İnsanlara mesafeli olmak her zaman iyidir, gereksiz pişmanlıklar yaşamazsın

Ünlü Düşünürlerin Felsefi Sözleri

Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anlayabileceği kadardır. Mevlana

Uzun bir yolculuk tek bir adımla başlar. Konfüçyüs

Kimseye güvenme ve onları tanıman için sınamaktan korkma; çünkü kaybedilmesi gerekeni, en önce kaybetmeli insan.

Bütün günler ölüme gider, son gün varır.

Sorular sadece cevabı duymak isteği ile var olurlar.

Gittiği yolun farkında olmayan tesadüfler yolcusudur.

Kaliteli insan ona gösterilen güler yüz ve samimiyetten cesaret bulup haddini aşmayandır.

Ne kadar yakın olursan ol, bazı şeyler hep uzağındadır.

İnsan uçurumun kenarına varmadan kanatlanmaz.

"Bilenler konuşmazlar. Konuşanlar bilmezler.” Lao Tsu

"İki şey sonsuzdur: evren ve insan aptallığı; ve evrenden emin değilim.” Albert Einstein

"Müzik olmadan, hayat bir hata olur.” Friedrich Nietzsche

Aşkın tersi nefret değil, ilgisizlik. Sanatın tersi çirkinlik değil, ilgisizlik. İnancın tersi sapkınlık değil, ilgisizlik. Ve hayatın tersi ölüm değil, kayıtsızlıktır.” Elie Wiesel

"Düşüncelerinizle barış içinde olmayı bıraktığınızda konuşursunuz.”

"İnsan, olduğu gibi olmayı reddeden tek yaratıktır.” Albert Camus

Mutluluk, en karanlık zamanlarda bile bulunabilir, eğer sadece ışığı açmayı hatırlarsa.” J. K. Rowling

“Eğer kazanırsan, açıklamak zorunda değilsin...Kaybedersen, açıklamak için orada olmamalısın!” Adolf Hitler

"Hayat gerçekten basit, ama biz bunu karmaşık hale getirmek için ısrar ediyoruz.” Konfüçyüs

Siyasete katılmayı reddetmenin cezalarından biri, aşağılık kişiler tarafından yönetilmenizdir.” Platon

Yeryüzü padişahların, kralların olsun. Cehennem kötü insanın olsun, cennet iyi insanın. Kim, ne olursa olsun, sevgili bizim olsun tek, canı, canımız olsun. - Ömer Hayyam

Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Öğretmeyi seviyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. – Konfüçyüs

Hayatında olup biten şeylerin, dilediğin şekilde olmasını isteme: nasıl oluyorlarsa, öyle olmalarını iste. Böylece her zaman mutlu olursun. – Epiktetos

Okudum, unuttum, gördüm, hatırladım, yaptım, öğrendim. – Konfüçyüs

Çocukların kör karanlıktan korktuğu gibi biz de aydınlıktan korkarız, çocukların karanlıktan dehşetle beklediklerinden daha korkunç olmayan şeylerden. – Lukretius

Kopan bir ipe düğüm attığınızda ipin en sağlam yeri, o düğüm olur. Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür. - Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Bugünün bir daha asla doğmayacağını düşün.

İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır.

Acınmaktansa kıskanılmak dana iyidir. Heredot

Okuyarak öğreneceksin ama, severek anlayacaksın! Boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır. Tagore

Bu dahil bütün genellemeler yanlıştır. F.Nietzsche

İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur. Hz. Mevlana

Vicdani tertemizdi, çünkü onu hiç kullanmamıştı. S. Lec

Büyük fikirleri düşünenler büyük hatalar yaparlar. Martin Heidegger

Hakiki ve ciddi bir tek felsefi sorun vardır: İntihar. Hayatın yaşamaya değer olup olmadığını yargılamak, bu felsefenin temel sorusunu oluşturur. Albert Camus

Kalbi kırdıktan sonra gelen özür, doyduktan sonra sofraya gelen tuz gibidir. İhtiyaç kalmaz. Pablo Neruda

Aynı nehirde iki kere yıkanılmaz. Heraklit

Merak bir filozofun en düşkün olduğu şeydir çünkü felsefenin bundan başka bir başlangıcı yoktur. Platon

Beni mahveden şey; bana yalan söylemiş olman değil, sana bir daha inanmayacak olmamdır. Victor Hugo

Zeki adamlar söyleyecek bir şeyleri olduğu için konuşurlar. Aptallar, konuşmaları gerektiği için. Platon

İnsan “ne ise o olmayı” reddeden tek yaratıktır. Albert Camus

Havaya atılan bir taş düşünebilseydi kendi isteğiyle yere düştüğünü sanırdı. Baruch Spinoza

Güzel Felsefik Sözler

Her zaman yapamadığım şeyi yapıyorum, onun nasıl yapılacağını öğrenmem için. Pablo Picasso

Yapabileceğini düşünen yapabilir, yapamayacağını düşünen yapamaz. Bu değişmez ve tartışılmaz bir kuraldır. Pablo Picasso

Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür. Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür. Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür. Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür. Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür. Mahatma Gandhi

İnsan ulaşamadığı her şeyin “delisi”, ulaştığı her şeyin “nankörüdür. Pablo Neruda

Giden sizin için çok değerli de olsa, kapıyı örtün ki; içeride kalanlar üşümesin. Paulo Coelho

Bütün renkler aynı hızda kirleniyordu. Birinciliği beyaza verdiler. Özdemir Asaf

İnsanlığa olan inancını yitirmemelisin. İnsanlık bir okyanustur. Bazı damlalar kirli diye okyanus kirlenir mi hiç. Mahatma Gandhi

İnsan fırsatların gelmesini bekler, fırsatlar da insanın gelmesini. Fırsatlar bekler, insanlar bekler: Kazanan hep mazeret olur. Paulo Coelho

Arzu öyle bir şeydir ki, hiç doymak bilmez; bir çok insanların hayatı, arzuları doyurma yollarını aramakla geçer. Aristoteles

Bil ki; yaşadıklarınla değil, yaşattıklarınla anılırsın ve unutma; ne yaşattıysan elbet bir gün onu yaşarsın. Lev Tolstoy

Ya ümitsizsiniz. Ya da ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz. Ya da çare sizsiniz. Behçet Necatigil

Doğadaki sayısız güzellikler hayatın bilinmeyen derinliklerindeki estetik zenginliğin belgeleridir. M.Scheler

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku! Francis Bacon

En kolay şey insanın kendisini aldatmasıdır, çünkü bir insan genellikle arzu ettiği şeyin gerçek olduğuna inanır. Demosthenes

Büyük İskender Diyojen’i, birbiri üstüne yığılmış insan kemikleri içinden bir şey ararken görür ve ne yaptığını sorar. Diyojen, “Babanızın kemiklerini arıyorum, ama hangisinin kölelere, hangisinin babanıza ait olduğunu kestiremiyorum” der. Dyojen

İnsanlar parlayanı karartmaktan, yükseleni yere serip toza bulamaktan hoslanirlar. Friedrich Schiller

Ölümden sonra yaşam varsa ve hepimiz aynı yerde buluşacaksak, beni aramayın, ben sizi ararım. Woody Allen

Uçurtmalar rüzgar gücü ile değil o güce karşı koydukları için yükselirler. Winston Churchill

Gençliği anlamaz hale gelmişseniz, dünyadaki işiniz bitmiştir demektir. Hz. Ali

İnsanların çoğu kaybetmekten korktugu için, sevmekten korkuyor. Sevilmekten korkuyor, kendisini sevilmeye layık görmediği için. Düşünmekten korkuyor, sorumluluk getireceği için. Konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten korktuğu için. Duygularını ifade etmekten korkuyor, reddedilmekten korktuğu için. Yaşlanmaktan korkuyor, gençliğinin kiymetini bilmediği için. Unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi birşey vermediği için. Ve ölmekten korkuyor aslında yaşamayı bilmediği için. W.Shakespeare

Ne için burada olduğumuzu bilmiyorum ama, keyif çatmak için burada olmadığımızdan eminim. L. Wıttgensteın

Esnek insanlar asla kırılmazlar. B.Karim

Acıda her zaman tadılmayan muhteşem bir zevk vardır. W.Mason

Mutluluk doğru ve güzel düşüncelerle düşünebilmeyi bilmektir. Aristoteles

Bilim ve bilgelik, insan ruhunu doğanın üstüne yükseltir. S.Erıugena

En Güzel Filozof Sözleri

Üzüntü kendi kendini giderir, ama mutluluğun tam zevkini çıkarmak için onu paylaşacağınız birinin olması gerekir.

İnsan, ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayasını gözler göremez.

İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.

Hayata yapılacak o kadar çok hata var ki, aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin anlamı yoktur.

Hayatta varolduğu için düşlenen şeyler vardır ve düşlendiği için var olacak şeyler…

İnsanlar köprü kuracakları yerde duvar ördükleri için yalnız kalırlar.

Dertli olmanın sırrı, dertli olup olmadığımızı düşünecek kadar boş vakte sahip olmamızdır.

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.

Kimsenin üzerine fazla düşmeyin, sonra eziliyorlar ve suçlusu yine siz oluyorsunuz.

Buluş, başkalarıyla aynı şeye bakıp, farklı düşünebilenler tarafından yapılır.

Hayata en önemli şey kazançlarınızı kullanmak değildir. Bunu herkes yapar. Asıl önemli olan kayıplarımızdan kazanç sağlamamızdır. Bu zeka gerektirir; akıllı insanlarla aptal insanlar arasındaki fark budur.

İnsanların gözleri öyle kelimelerle konuşur ki dil onları telaffuz edemez.

Gençliğinde bilgi ağacı dikmeyen, yaşlılığında rahatlayacağı bir gölge bulamaz.

Biz dünyaya anlaşılmak için değil anlamak için geldik. Anlaşılamamanın üzüntüsünü duyacağımız yerde bütün ruhumuzla başkalarını anlamaya çalışsaydık hayat ne kadar güzel olurdu.

Ben sana bir elma versem, sen bana bir elma versen, bende bir elma, sende bir elma olur. Ben sana bir bilgi versem, sen bana bir bilgi versen, bende iki bilgi, sende iki bilgi olur.

Memleketin nasıl yönetildiğini anlamak mı istiyorsunuz; onun müziğine kulak veriniz. Nerede güzel eserlerden oluşmuş uyum vardır, orada adalet ve erdem hüküm sürer.

Planınız bir yıl içinse pirinç ekin, on yıl içinse ağaç dikin, yüz yıl için ise insanları eğitin.

Bizi esas yoran yaptığımız iş değil, yapmadan kenarda bıraktığımız işlerdir.

Başka birinin sizin kadar iyi yapabileceği bir şeyi bırakın o yapsın, siz yapmayın.

Hayat, yaşantı aramak değil, kendimizi aramaktır. C.Pavese

Eğitim sadece okumak değildir. Okudukları üzerinde düşünebilmek yeteneğidir.

Bir insanın önündeki bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur!

Şanssızlığa katlanabiliriz , çünkü dışarıdan gelir ve tümüyle rastlantısaldır. Oysa yaşamda bizi asıl yaralayan , yaptığımız hatalara hayıflanmaktır. Oscar Wilde

Temiz elleri olan insanların da kirli düşünceleri vardır. S.Lec

Okudukça hayran olacağınız, üzerinde bolca düşüneceğiniz düşündürücü sözleri sizler için bir araya getirdik. Bu sözler sizleri düşündürecek, düşündürdükçe de ufkunuzu, hayata bakışınızı aydınlatacaktır.

Seni özledim diyorsam; bil diye değil, gel diye.

Ressama sormuşlar mutluluğun resmini çizebilir misin diye. Ressam demiş ki; ben çizerim de sen anlayabilir misin?

Akıllı, sustuğu vakit tefekkür, konuştuğu vakit zikir eder, baktığı vakit de ibret alır.

Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte ışığı ve de gelecek treni görür.

Kabul edilen bir hata, kazanılmış bir zaferdir.

Gönül kapısı herkese açılır mı? İki laf eden adam sayılır mı? Bakma insanoğlunun uyruğuna, tanıyamazsın basmadıkça kuyruğuna.

Her zaman mutluluğun doruğundayken gülünmez. Bazen sırf hayata gıcıklık olsun diye uçurumun kenarındayken bile gülümse.

Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar çünkü anlayanı yoktur. Bilir.

Başım önde bu aralar. Suçlu olduğumdan değil; görülmeye değer hiçbir şey kalmadığından…

Akıl veren çok olur, zora gelince herkes yok olur.

Çok para kazanacak bir işin olacak yerde karın tokluğunu paylaşabilecek bir eşin olsun yeter!

Cahil insan davul gibidir. Sesi çoktur fakat içi boştur!

Yakınlık, uzaklıktan daha sıkıntılıdır çünkü her yakınlıkta kaybetme korkusu, uzaklıkta ise kavuşma ümidi vardır…

İnsan parasını kalbine değil, kasasına koymalı; keza sarayını gönlüne değil, arsasına kurmalıdır…

Olumsuz düşünceleri zihinsel canavarlar halini almadan önce yok edin.

Yürüyen bir aptal, oturan iki akıllıdan daha çok yol alır.

Bu benim inancım: mutluluk tek iyilik; akıl tek meşale; adalet tek ibadet, insanlık tek din ve sevgi tek rahip.

Kitap en ketum bir mürşittir. Öğretir, fakat öğrettiğini söylemez.

Eylemsiz vizyon, rüya gibidir. Vizyonsuz eylem, boş vakit geçirmek. Vizyonlu eylem, dünyayı değiştirir.

Güzelliğine güvenme bir sivilce yeter, malına güvenme bir kıvılcım yeter. Rabbine güven her şeye yeter.

Hayatta en tehlikeli şeylerden bir tanesi gururu kırılmış kadındır.

Vicdan, onu herkes yüreğinde taşımaz; dilinde, midesinde ve hatta cüzdanında taşıyanlar vardır!

Biz erkekler ön yargılarımızın zavallı tutsaklarıyız. Oysa bir kadın bir erkekle yatmayı aklına koymayagörsün, aşamayacağı duvar, yıkamayacağı kale, çiğnemeyeceği ahlakı düşünce yoktur. Tanrının bile önemi yoktur artık.

Giderken arkana dönüp bakma ihtiyacı duymuyorsan, arkanda mühim şeyler bırakmıyorsundur…

Hayat o kadar acımasızdır ki; bazen doğru olanı yapmak için, en çok istediklerimizden vazgeçmemiz gerekir. Hayallerimizden bile.

Ölüm: gaz pedalına basan ayakta, hayat: direksiyonu tutan kollardadır. Bunun eğlencesi ise; ölümüne basıp hayata tutunmaktır.

Aşk zamansız gelen bir misafir çocuğu gibidir. Gelir dağıtır ve gider; sesini dahi çıkaramazsın…

Felsefi Aşk Sözleri - Filozoflardan Aşk Sözleri

Aşk sıradan bir oluşum değildir. Aşk dediğimiz duygu öyle yüzeysel anlatabileceğimiz bir his değildir. Bunun için bu felsefi aşk sözleriyle aşkın tanımını, aşkın ne olduğunu ve aşkın nasıl olduğunu anlayabileceğiz. Aşk gibi derin duyguların tanımı ancak felsefi aşk sözleriyle dile gelmiştir. İşte, en güzel felsefi aşk sözleri;

Bazen birinin yokluğuna o kadar alışırsınız ki, başka birinin gelip o boşluğu doldurmasından korkarsınız. Balzac

Birine ya da bir şeye sadık olmak zorundaysam, öncelikle kendime sadık davranmalıyım. Gerçek aşkı arıyorsam, karşıma çıkan ortalama aşkları defterden silmeliyim. Edindiğim azıcık deneyim bana gösterdi ki, kimse herhangi bir şeyin efendisi değildir, hepsi sadece bir yanılsamadır; maddi zenginlikler de, ruhsal zenginliklerde. Çantada ... keklik sandığını kaybetmiş olan kişi, sonunda hiçbir şeyin ona ait olmadığını öğrenir ve hiçbir şey bana ait değilse, benim olmayanlar için kaygılanmamın gereği de yok demektir; bugün ömrümün ilk (ya da son) günüymüş gibi yaşamam daha doğru. Paulo Coelho

Bir kadınla üç şey yapabilirsin: Ya onu seversin, ya onun için acı çekersin ya da onu yazarsın.

Engeller beni durduramaz, her bir engel kararlılığımı daha da güçlendirir. Leonardo da Vinci

Sevgi bir etkinliktir; edilgen bir olay değildir; bir şeyin içinde olmaktır, bir şeye kapılmak değildir. Sevginin etkin özelliği, en genel biçimde şöyle tanımlanabilir; Sevgi vermektir, almak değildir. Erich Fromm Sevme Sanatı

Yalnız kalmaktan daha kötü şeyler de vardır hayatta ama genellikle bir ömür alır bunun farkına varmak o zaman da çok geçtir ve çok geçten daha kötü bir şey yoktur hayattta. Charles Bukowski

Kurduğumuz cümlelerin hepsi yaralarımızdandır. Yara yoksa bir hayat cümlesi de yoktur aslında.

Okuyarak öğreneceksin ama, severek anlayacaksın!

Sesini değil, sözünü yükseltmeli insan çünkü gök gürültüleri değil, yağmurlardır yaprakları yaşatan.

Birini anlamak için söylediklerinden çok sustuklarını dinleyin çünkü insan, söylediklerinden çok sustuklarında gizlidir.

Birisini sevmek yalnız güçlü bir duyguya kapılmak değildir; bir karardır, bir yargıdır, bir söz vermedir. Sevgi yalnızca duygudan oluşsaydı birbirine ölünceye dek sevmek için söz vermek gerekmezdi. Duygular gelip geçicidir. Eyleme yargı ve karar karışmamışsa o duygunun ölünceye dek süreceğini nasıl bilebiliriz? Erich Fromm - Sevme Sanatı

Sevgili, seninle ben pergel gibiyiz: iki başımız var, bir tek bedenimiz. ne kadar dönersem döneyim çevrende: er geç baş başa verecek değil miyiz? Ömer Hayyam

Başka birisine kendime yetemediğim için bağlanıyorsam, karşımdaki kadın ya da erkek benim için bir cankurtaran olabilir belki ama aramızdaki bağ sevgi bağı olamaz. Çelişik gibi görünse de yalnız kalabilme yeteneği sevebilme yeteneğinin tek koşuludur. Sevme Sanatı / Erich Fromm

Sessizliğe inananlardan yanayım; bu konuda saatlerce konuşabilirim. Bernard Shaw

Huzuru arıyorum. Biliyorum ne yerde ne de gökte. Aslında huzur belki de benim içimde, ihmal ettiğim bi köşede.

Sevdamdan olsa gerek, her yol sana çıkıyor.

KadiR

Yönetim
Emegine saglık denizim