Kökenlerine indiğinizde sizi şaşırtacak 6 kelime

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Türk Dili ve Edebiyatı kategorisinde DeNiZ tarafından oluşturulan Kökenlerine indiğinizde sizi şaşırtacak 6 kelime başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 560 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Türk Dili ve Edebiyatı
Konu Başlığı Kökenlerine indiğinizde sizi şaşırtacak 6 kelime
Konbuyu başlatan DeNiZ
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Aybala

DeNiZ

Yönetim
Dil yaşayan ve dönüşen bir şey. Bu nedenle günümüzde kullandığımız kelimelerin aslında bir çoğunun farklı anlamları ve değişik telaffuzları var. Duyduğunuzda şaşıracağınız, ne kadar farklı kullanıldığına inanamayacağınız bir kaç örneği sizin için derledik.
Mortgage

Son dönemde artık herkesin diline yerleşmiş olan Mortgage çok sevimli bir ödeme şekli gibi lanse edilse de aslında köken olarak ‘Ölüm Taahhüdü’ anlamıne geliyor. Yani aslında kelime kendini çok iyi açıklıyor da biz anlamını bilmediğimizden rahat rahat kullanıyoruz.

İzbandut

İzbandur kelimesi bizim insan yarması insanlar için kullandığımız bir kelime. Ancak aslında Rumca’dan dilimize geçen kelime ‘korsan’ anlamına geliyor. İngiilizcesinin ve Fransızcasının ‘Bandit’ olduğunu düşünürsek jeton düşüyor.

Karantina

Karantina hikayesi olan bir kelime. Asıl anlamı Fransızca ‘quarante’ yani 40 demek olan kelime, eskiden hastalık riski olan gemilerin açıkta 40 gün bekletildikten sonra limana yanaşmasına izin verilişinden türemiş.

Kaldırım

Rumca’daki Kali yani iyi ve dromos yani yol anlamına gelen iki kelimenin birleşmesinden oluşan kalidromos güvenli yol anlamına geliyor. Zamanla da dilimize kaldırım olarak yerleşmiş.

Çocuk

Duyunca ‘Yok artık! diyeceğiniz bir kelime anlamı daha! Eski Türkçe’deki çi-çi/çu-çu kökünden türeyen çocuk kelimesi önceleri domuz yavruları için kullanılıyormuş. Daha sonra dile yerleşerek insan yavruları için de kullanılmaya başlanmış.

Hanım

Hanım kelimesi ‘Ah pek de hanım hanımcık’ gibi söylemlerle kadına yerini gösteren bir kelime gibi görünse de aslında Eski Türkçe’deki ‘Han’ kelimesinden gelmektedir. Eski Türklerde erkekler için Han nasıl hükümdar anlamına geliyorsa, ondan türemiş ‘Hanım’ kelimesi de sultan, kraliçe gibi bir anlama geliyor. Yani ‘Hanım, hanııım!’ derken karşı tarafa sultanım demiş oluyorsunuz.

Söylenişe göre birgün Cengiz Han, tüm hanlarını toplamış , sağ yanına da eşini oturtmuş; Cengiz Han hanlarına, – “Ben Hanlar Han'i Cengiz Han, hepinizin hanıyım” demiş ve sonra eşini göstererek; – “Bu da benim HAN IM” demiş.

Boylece hanım kelimesinin nerden geldigini ogrenmis olduk

Aybala

Işıkları kapadım benibulmak isteyen kendini yaksın
Admin
Emeğine sağlık asksim