Kozalak şurubu

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Sağlık ve Püf Noktalar kategorisinde Aybala tarafından oluşturulan Kozalak şurubu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 123 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Sağlık ve Püf Noktalar
Konu Başlığı Kozalak şurubu
Konbuyu başlatan Aybala
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Aybala

Aybala

Işıkları kapadım benibulmak isteyen kendini yaksın
Admin
Kayıtlı Üye
Yönetim
Grafiker
Katılım
2 Nis 2020
Mesajlar
3,627

Bağışıklığınızı Güçlendirecek Kozalak Şurubu​

Pek çok yerde ev dekorunda ve çeşitli süs malzemelerinde kullanılan kozalak, çam ağaçlarından toplanır. Çam kozalağı üzerine yapılan araştırmalar, kozalağın sağlık için oldukça faydalı olduğunu kanıtlar niteliktedir. Kozalağın yapısında bulunan mineral ve vitaminleri en iyi şekilde almak için son günlerde pek çok kişinin dilinde çam kozalağı şurubu dolanmaktadır.

Kozalak şurubu faydaları Saraçoğlu tarafından direkt anlatılmamış olsa da Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu çam ağacının şifalı etkilerini anlatmakta ve ağacın yapraklarının astım için faydalarından ve solunum yolu sağlığı için olumlu etkilerinden sık sık bahsetmektedir.

Peki, çam kozalak şurubu nedir? Şimdi sizlerle çam kozalak şurubuna dair merak edilenleri inceleyelim.

Kozalak Şurubu Nedir​

Kozalak şurubu, çam kozalaklarının kaynatılıp şurup kıvamını almasından elde edilen faydalı bir içecektir.İnsan sağlığı için faydalı olan kozalak şurubu, bitkisel tedavi yöntemleri arasında oldukça popülerdir.Bazı yörelerde kozalak şurubuna kozalak reçeli adı da verilmektedir. Şurup ile reçel arasındaki ince çizgiyi ayırt etmek için kozalak kaynatılırken sıvı miktarını zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.Kozalak şurubu daha sıvı bir besindir. Reçel ise bir miktar kıvamlıdır. Kozalak Şurubu Faydaları – Bakın Nelere İyi Geliyor!1) Solunum Yolunu RahatlatırKozalak şurubu neye iyi gelir diye merak ediyorsanız bu faydalı şurubun nefesi rahatlattığını ifade edebiliriz.Solunum yolunda oluşan enfeksiyon ve çeşitli hastalıklar kozalak şurubu sayesinde iyileştirilebilir.Sık sık öksürük problemi yaşıyorsanız, konuşurken nefes darlığı yaşıyorsanız siz de en kısa zamanda doğal kozalak şurubu tüketebilirsiniz. ) Bağışıklık Sistemini GüçlendirirKozalak şurubu neye yarıyor sorusuna en güzel cevaplardan biri de vücudun direncini artırıyor olmasıdır.Çam kozalağının yapısında bulunan faydalı mineraller, bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda etkili sonuçlar verir.Kozalak şurubu, bağışıklık sistemini koruyan ve güçlendiren bitkisel bir takviyedir.Eğer düzenli kozalak şurubu tüketirseniz mevsim geçişlerine karşı vücudunuzu korumuş olursunuz. Böylece hastalıklardan uzak bir yaşam sürebilirsiniz. Strese İyi GelirYapılan araştırmalar kozalak şurubunu içen kişilerin rahatladığını ve sakinleştiğini belirtmektedir.Dinlendirici özelliği olan kozalak şurubu stresi ve strese bağlı hastalıkları yok etmektedir.Gergin geçen günlerin ardından, uyku problemi yaşadığınız dönemlerde kozalak şurubu tüketebilirsiniz.Stresten arınan vücudun ilk belirtisi parlak bir cilttir yani kozalak şurubu cilde faydaları olan ve görünümü tazeleyen bir etkiye de sahiptir. Mikropları TemizlerKozalak şurubu faydaları arasında hastalıklara karşı önleyici etkisi de vardır.Vücuda zarar vermeye çalışan bakteri ve virüsler, kozalak şurubu sayesinde temizlenir.Enfeksiyon, iltihap gibi durumları bitkisel bir destekle yok etmek için kozalak şurubunu tüketebilirsiniz.Arınmış bir bedene kavuşmak ve daha sağlıklı vücut fonksiyonlarına sahip olmak için kozalak şurubu ile tanışmalısınız.Saçları BeslerKozalak şurubunun faydaları arasında saçları besleme görevi de yer alıyor.Kurumuş ve yıpranmış saçlarınız varsa, kozalak şurubu sayesinde saçlarınıza canlılık ve vitamin katabilirsiniz.Dilerseniz bir miktar saç maskesine ekleyerek dilerseniz kozalak şurubunu düzenli tükerek faydalarını alabilirsiniz.


Ağız ve Diş Sağlığını Korur​

 • Kozalak şurubunun faydaları arasında ağız sağlığına iyi gelmesi de bulunmaktadır.
 • Ağız ve diş sağlığı konusunda hassas olanlara kozalak şurubu öneriliyor. Kendine has bir aroması olan kozalak şurubu ağız içinde bakteri üremesine engel oluyor.
 • Diş çürümesine engel olan kozalak şurubu, dişlerin daha sağlıklı görünmesine destek olur.
 • Ağız içinde oluşan yaraların iyileşmesi için de kozalak şurubunu tüketmeniz önerilir.

Vücudu Canlandırır​

 • Birçok faydasından dolayı tükettiğiniz kozalak şurubu etkileri arasında enerjiyi yükseltmesinin de olması ekstra bir bonus gibidir!
 • Kozalak şurubu vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaktadır.
 • Gün içinde daha aktif ve enerjili olmak isterseniz kozalak şurubunu ölçülü tüketebilirsiniz.
 • Kendinizi daha dinamik hissetmek istediğinizde ve hareketli bir güne hazırlanırken kozalak şurubundan faydalanabilirsiniz.

Kozalak Şurubu Nasıl Yapılır?​

Kozalak şurubunu evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle malzeme listesini gözden geçirmelisiniz.

Malzemeler:

 • 1.5 litre su
 • 25 adet yeşil kozalak
 • 4 bardak şeker
 • Limon suyu
Hazırlanışı:

 • Kozalak şurubu için hazırlanan yeşil kozalakları güzelce yıkayın ve su dolu bir tencere içinde 1 gece bekletin.
 • Geceden bekleyen kozalakların suyunu yenileyin ve kaynamaya alın.
 • Bir müddet kaynayan kozalakların suyunu yeniden değiştirin ve birkaç saat daha kaynamasını sağlayın.
 • Yaklaşık 3 saat kaynayan kozalakların üzerine şekeri dökün.
 • Kısık ateşte zaman zaman karıştırarak pişirin.
 • Şeker kaynamaya başladığında kozalakların üzerinde köpük oluşabilir. Bu köpükleri kaşıkla alabilirsiniz.
 • Kıvam alan kozalak şurubunun altını kapatın ve sıcaklığının geçmesi için dinlendirin.
 • Daha sonra kozalak şurubunu saklayacağınız kavanoz ya da şişelerin içine suyunu aktarın.
 • Serin yerde kozalak şurubunu muhafaza edebilirsiniz.
 
Üst Alt