Kurban Byramı günü. namazı

• Konbuyu başlatan MeLiS
  • Başlangıç tarihi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bayramlar kategorisinde MeLiS tarafından oluşturulan Kurban Byramı günü. namazı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 255 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bayramlar
Konu Başlığı Kurban Byramı günü. namazı
Konbuyu başlatan MeLiS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MeLiS
M

MeLiS

Ziyaretçi
???????????

*?KURBAN BAYRAMI GÜNÜ NAMAZLARI*?

*➖1. NAMAZ➖*?

*Rivâyet olunduğu vechîle Bayram Namâzından ve hutbesinden sonra:*

*?Bir selâmla dört Rekât Namâz kılınır*?

*1. Rekâtta*?
*Subhaneke ve Fatiha Sûresinden sonra*
*A'lâ (Sebbihisme Rabbike) Sûresi,*
*2. Rekâtta*
*Fatiha Sûresinden sonra*
*Şems Sûresi,*
*3. Rekâtta* ?
*Subhaneke ve Fatiha Sûresinden sonra*
*Duhâ Sûresi,*
*4 Rekâtta ise*?
*İhlâs Süresi okuyanın Allâh-u Te“âlâ 50 senelik günahını mahveder.*

_(Muhammed ibni Hatîriddîn, el-Cevâhiru’l-hams, sh:63)_

*?İkindi Namazının Sünneti gibi kılınır*?

*?Not:Bu Sûreleri bilmeyen yerine İhlas Sûresi okuyabilir*?

?????????

*➖2 NAMAZ➖*?

*Rivâyet edildiği üzere; bayram Namâzından sonra evine girince*

*2 Rekat Namaz Kılınır:*?

*Birinci Rekâtta*
*Subhaneke ve Fâtiha’dan sonra*
*3 kere Kevser Sûresi okur,*

*İkinci Rekatta*
*Fatiha Sûresi'nden sonra*
*Üç kere Kevser Sûresi okunur*

*Böyle yapan fakir bir kimse ise kurban kesmiş sevabı kazanır, yok eğer zengin ise o zaman kurban keser ve akabinde:*?

*إِنَّ صَلَاتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلهِ رَبّ ِ الْعَالَمِينَ لَا شَرِيكَ لَهُ وَبِذَلِكَ أُمِرْتُ وَ أنَا أَوَّلُل الْمُسْلِمِينَ، اللَّهُمَّ هَذَا فِدَاءِي لَحْمُهَا بِلَحْمِي وَدَمُهَا بِدَمِي وَ عَظْمُهَا بِعَظْمِي إِلَهِي تَقَبَّلْ ِمِنّي كَمَا تَقَبَّلْتَ مِنْ خَلِيلِكَ إِبْرَاهِيمَ عَلَيهِ السَّلَا مُ.*

*“Şüphesiz Namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi olan Allâh’a âittir. Onun hiçbir ortağı yoktur. Ben bununla emrolundum. Ben Müslümanların ilkiyim. Ey Allâh! Bu benim (cehennemden kurtuluş) fidyemdir, eti etime, kanı kanıma, kemiği kemiğime karşı gelsin. İlâhî! Dostun İbrâhîm (Aleyhisselâmdan (kurbanını) kabûl ettiğin gibi benden de kabûl eyle”*
diye dua eder.

_(Muhammed ibni Hatîriddîn, el-Cevâhiru’l-hams, sh:63-64_

?????????

*➖3-NAMAZ➖*?

İmâm-ı Hubeyşî* _(Rahimehullâh)_ 'ın naklettiğine göre *Sufyân-ı Sevrî* _(RadıyAllâhu Anh)_

*:'Ramazân Bayramı Namâzdan sonra 12 rekât Namaz kılmak, Kurban Bayramı Namâzdan sonra ise 6 rekât kılmak müstehab sayılmıştır ki bu sünnettendir.'*?

_(Ebû 'Abdullâh el-Hubeyşî, el-Berake fi fazli's-sa'yi ve 'l-harake, no:2822, sh:705-706)_

?????????

*➖4. NAMAZ➖*?

*İmâm-ı Hubeyşî* _(RadıyAllâhu Anh)_ 'ın naklettiğine göre kurban kesen kişinin kesim işleminin akâbinde

*2 Rekât Namâz Kılması*

*Sünnettendir ve bu 2 Rekâtta ve sonrasında yapilan Duânın kesinlikle kabûl olunacağına dâir eser vârid olmuştur.*

_(Ebû 'Abdullâh el-Hubeyşî, el-Berake fi fazli's-sa'yi ve 'l-harake, no:2826, sh:707)_

*?*
???????????