Söz verenler verdikleri sözden mükelleftir.

• Konbuyu başlatan MeLiS
  • Başlangıç tarihi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sahabeler ve Evliyalar kategorisinde MeLiS tarafından oluşturulan Söz verenler verdikleri sözden mükelleftir. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 508 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 3 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sahabeler ve Evliyalar
Konu Başlığı Söz verenler verdikleri sözden mükelleftir.
Konbuyu başlatan MeLiS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MeLiS
M

MeLiS

Ziyaretçi
2 delikanlı bir adamın koluna girip Hz. Ömer'e getirirler
"Ya Ömer! Bu adam bizim babamızı öldürdü kısas isteriz" derler.
Mahkeme kuruluyor adama son isteği sorulur
Adam: "Eşim ve çocuklarımı 3 günlük yolda bıraktım benden haber bekliyorlar. Müsaade edin onlar ile helalleşeyim"
Hz Ömer: "İdam kararın verildi. Sen 3 günlük yola gitmek için izin istiyorsun. Nasıl güvenelim sana?"
Adam: "Ya Ömer der ve İsra süresi 34.ayeti okur
"Söz verenler verdikleri sözden mükelleftir. Yarın huzuru mahşer de hesaba çekilecektir."
Hz. Ömer; "Peki. Fakat yerine bir kefil almamız lazım.
Sen gelmezssen onu idam edecez."
Adam ordaki kalabalığa sorar kefil olacak olan var mı?
Kalabalıktan ses yoktur.
En arkadan biri elini kaldırır ve "Ben olurum Ya Ömer" der.
Bakarlar ki bu kişi Hz. Ebu Zer'dir.
Herkes şaşkın
"Ya Ebu Zer neye kefil olduğunu biliyorsun değil mi?"
der Hz. Ömer
"Bırakın gitsin adamı ben kefilim" der yine Ebu Zer.
Adam biniyor atına uzaklaşıyor.
3 gun herkes adamı konuşuyor gelecek mi gelmiyecek mi? Mescitte bile gündem oluyor.
Akşam namazına yakın uzaktan bir atlı geliyor.
Hz. Ömer: "Be adam neden geldin?"
Adam: "Demesinler ki Müslümanlar söz veripte sözlerini tutmuyorlar diye geldim."
Ölen adamın çocukları söz ister bu defa.
"Ya Ömer biz kısas hakkımızdan vazgeçtik."
Hz Ömer:
"Peki neden affediyorsunuz babanızı öldüren bu adamı?"
"Ya Ömer demesinler ki Müslümanların arasında merhamet yok oldu!"
Ebu Zer'e dönüp;
"Sen bu adamın neyine, nasıl inandın da kefil oldun?"
Hz. Ebu Zer;
"Ya Ömer demesinler ki Müslümanların arasında güven, itimad kaybolmuş. Onun için kefil oldum" der.
*
Peki şu an ne durumdayız
Rabbim ahvalimizi en güzel eylesin bizi kendimize getirsin emrettiği gibi dos doğru olmayı ve yaşantımıza da tesir etmesini nasip etsin
Cumanın hayrı bereketi Allahın affı mağfireti üzerimize olsun Amin ???

KadiR

Yönetim
Emegine saglık abi cok guzel bı paylaşım

Sezin

Kayıtlı Üye
2 delikanlı bir adamın koluna girip Hz. Ömer'e getirirler
"Ya Ömer! Bu adam bizim babamızı öldürdü kısas isteriz" derler.
Mahkeme kuruluyor adama son isteği sorulur
Adam: "Eşim ve çocuklarımı 3 günlük yolda bıraktım benden haber bekliyorlar. Müsaade edin onlar ile helalleşeyim"
Hz Ömer: "İdam kararın verildi. Sen 3 günlük yola gitmek için izin istiyorsun. Nasıl güvenelim sana?"
Adam: "Ya Ömer der ve İsra süresi 34.ayeti okur
"Söz verenler verdikleri sözden mükelleftir. Yarın huzuru mahşer de hesaba çekilecektir."
Hz. Ömer; "Peki. Fakat yerine bir kefil almamız lazım.
Sen gelmezssen onu idam edecez."
Adam ordaki kalabalığa sorar kefil olacak olan var mı?
Kalabalıktan ses yoktur.
En arkadan biri elini kaldırır ve "Ben olurum Ya Ömer" der.
Bakarlar ki bu kişi Hz. Ebu Zer'dir.
Herkes şaşkın
"Ya Ebu Zer neye kefil olduğunu biliyorsun değil mi?"
der Hz. Ömer
"Bırakın gitsin adamı ben kefilim" der yine Ebu Zer.
Adam biniyor atına uzaklaşıyor.
3 gun herkes adamı konuşuyor gelecek mi gelmiyecek mi? Mescitte bile gündem oluyor.
Akşam namazına yakın uzaktan bir atlı geliyor.
Hz. Ömer: "Be adam neden geldin?"
Adam: "Demesinler ki Müslümanlar söz veripte sözlerini tutmuyorlar diye geldim."
Ölen adamın çocukları söz ister bu defa.
"Ya Ömer biz kısas hakkımızdan vazgeçtik."
Hz Ömer:
"Peki neden affediyorsunuz babanızı öldüren bu adamı?"
"Ya Ömer demesinler ki Müslümanların arasında merhamet yok oldu!"
Ebu Zer'e dönüp;
"Sen bu adamın neyine, nasıl inandın da kefil oldun?"
Hz. Ebu Zer;
"Ya Ömer demesinler ki Müslümanların arasında güven, itimad kaybolmuş. Onun için kefil oldum" der.
*
Peki şu an ne durumdayız
Rabbim ahvalimizi en güzel eylesin bizi kendimize getirsin emrettiği gibi dos doğru olmayı ve yaşantımıza da tesir etmesini nasip etsin
Cumanın hayrı bereketi Allahın affı mağfireti üzerimize olsun Amin ???
Oy oy oy ne güzel bir ders alana anlayana ...Yüreğine sağlık Melis mm..Aminn inşallah

M

MeLiS

Ziyaretçi
Oy oy oy ne güzel bir ders alana anlayana ...Yüreğine sağlık Melis mm..Aminn inşallah
Aynen öyle ders niteliğinde biz müslümanlar yaşantımıza dikkat etmek zorundayız cünkü örnek teşkil ediyoruz çevremize ailemize en önemlisi de çocuklara gelecek nesillere bu cok önemli çok güzel bir söz var Ne ekersen onu biçersin. Hep bir modernleşme cabası içersinde insanlar kendilerini kaybetmiş durumdalar Malesef Tabiki gelişeceğiz yeniliğe açık olacağız kişisel gelişime önem. Vereceğiz fakat İLİM Olarak AHLAK olarak ve EDEP olarak SAYGI ve İYİ İNSAN olarak. teşekkür ederim Sezin cim ☺️?

Sezin

Kayıtlı Üye
Aynen öyle ders niteliğinde biz müslümanlar yaşantımıza dikkat etmek zorundayız cünkü örnek teşkil ediyoruz çevremize ailemize en önemlisi de çocuklara gelecek nesillere bu cok önemli çok güzel bir söz var Ne ekersen onu biçersin. Hep bir modernleşme cabası içersinde insanlar kendilerini kaybetmiş durumdalar Malesef Tabiki gelişeceğiz yeniliğe açık olacağız kişisel gelişime önem. Vereceğiz fakat İLİM Olarak AHLAK olarak ve EDEP olarak SAYGI ve İYİ İNSAN olarak. teşekkür ederim Sezin cim ☺️?
Değerleri yitirmeden gelişmek işte bu ...kültürel değerleri,dini değerlerimizi kaybetmeden özümüzden sapmadan gelişmek..Ben tesekkür ederim güzel paylaşımların için ve tebrik ederim seni Melis mm?

M

MeLiS

Ziyaretçi
Değerleri yitirmeden gelişmek işte bu ...kültürel değerleri,dini değerlerimizi kaybetmeden özümüzden sapmadan gelişmek..Ben tesekkür ederim güzel paylaşımların için ve tebrik ederim seni Melis mm?
Sağolasın Sezin cim aynen katılıyorum ??