Muhteşem öz benlik ile Sorumluluk sahibi çocuk nasıl yetiştirilir?

• Konbuyu başlatan MeLiS
  • Başlangıç tarihi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Bölge kategorisinde MeLiS tarafından oluşturulan Muhteşem öz benlik ile Sorumluluk sahibi çocuk nasıl yetiştirilir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 199 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Bölge
Konu Başlığı Muhteşem öz benlik ile Sorumluluk sahibi çocuk nasıl yetiştirilir?
Konbuyu başlatan MeLiS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MeLiS
M

MeLiS

Ziyaretçi
Cok hoşuma gitti arkadasın um Raid den Sorumluluk sahibi çocuk nasıl yetiştirilir?

Havalimanında sırada bekliyorum.Çocuk sıranın önüne geçiyor. Baba da uyarıyor: “Amca kızar.”Çocuk bir daha deniyor. Bu sefer anne uyarıyor: “Oğlum ayıp.”Acaba bu söylemlerle büyüyen çocuk nasıl bir birey olur?
DIŞ REFERANSLI AİLE
Dış referanslı aile çocuğunu korkuyla ve tehditle büyütüyor. Bu korkuyu ya kendisi yaratıyor ya da bir dış otoriteyi kullanıyor.Çocuğa bir iş yaptırmak için, “Bak amca kızar.” diyor. Ya da toplumsal baskıyı kullanıyor, “Ayıp!” diyor.Çocuk dış referanslı büyüyor.
…..
…..
SORUMLULUK KAZANDIRAN AİLE
Sorumluluk kazandıran aile kural koyuyor ve o kurallar içinde çocuğa seçme özgürlüğü veriyor.Kurallar da ailenin değerlerine bağlı oluyor.Kuralların bir özelliği de var. Hem anne hem baba kurallarda hemfikir.Baba, sıranın önüne geçen çocuğa “Amca kızar.” demiyor.“Oğlum, sıranın önüne geçmek o kişilere saygısızlık olur. Bizim ailede saygı önemlidir.” diyor.Anne, “Yere çöp atma, ayıp!” demiyor.“Oğlum! Biz çevreye saygılıyız.” diyor. Bu durumda çocuk dış değil, iç referanslı yetişiyor.
PUSULA NE?
Çocuğun pusulası korku, talimat, otorite değil, kendi değerleri oluyor.Bu çocuğu kontrol etmenize gerek yok. Onu kendi değerleri kontrol eder. Bu çocuk “Başkaları ne ister?” ya da “El ne der?” değil, “Ben ne istiyorum?” ve “Benim için ne önemli?” sorularını soruyor.Peki, bu durumda diğer insanlar önemsiz mi olacak?
DİĞER İNSANLAR
Tam tersi bu çocuklar diğer insanları daha çok önemsiyor. Çünkü diğer insanları kontrol eden, talimat veren, ayıplayan olarak görmüyor. Korkunun yokluğu, sevgiyi öğretir. Dahası değerleri güçlü olan çocuk, diğer insanlara saygı göstermeyi de öğrenir.
Sonuç olarak çocukları dış referansla değil, her zaman iç referansla ve değerlerle yetiştirmeliyiz. Söylemlerin özünde değer olmalı.Bu durumda çocukların pusulaları her zaman ellerinde olacaktır.
(O.bolat)
Ne guzel bir pusulamiz var elhamdulillah…
Degerlerimizin, referansimizin ve pusulamizin ISLAM merkezli olmasi duasi ile insaallah… ?