Bal şerbeti faydaları

• Konbuyu başlatan MeLiS
  • Başlangıç tarihi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde islamda insan ve Aile hayatı kategorisinde MeLiS tarafından oluşturulan Bal şerbeti faydaları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 239 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı islamda insan ve Aile hayatı
Konu Başlığı Bal şerbeti faydaları
Konbuyu başlatan MeLiS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MeLiS
M

MeLiS

Ziyaretçi
Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem), ashâbından hasta olanlara bal şerbeti içmelerini tavsiye ederdi. Ebû Saîd el-Hudrî’nin (radiyallahu anh) naklettiğine göre, bir adam Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz’e gelerek:

“–Kardeşim midesinden rahatsız, (ne yapayım?)” diye sormuştu. Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

“–Ona bal şerbeti içir!” buyurdu.

Adam denileni yaptı. Bir müddet sonra tekrar gelip:

“–Bal şerbeti içirdim, ancak bu, onun rahatsızlığını artırmaktan başka bir işe yaramadı” dedi…

Adam bu şekilde üç defâ gidip geldi. Sonunda Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

“–Şüphesiz Allah Teâlâ doğru söylüyor, kardeşinin karnı ise yalan söylüyor!” buyurdu.

Bundan sonra o zât kardeşine bir kere daha bal şerbeti içirdi ve hasta şifâya kavuştu. (Buhârî, Tıb, 4; Müslim, Selâm, 91)

Devamı..
Bal Şerbetin Faydaları?

?Sabahları ballı ılık bir bardak su içmek sindirim sisteminizi iyileştirmeye yardım eder. Balın antiseptik etkisi midenizdeki asitlik derecesini hafifletir. Kalın bağırsağınızın susuz kalmasını önler ve kabızlık sorunu yaşamazsınız.

?Boğaz ağrısını hafifletir ve öksürüğü keser:

Ballı sıcak su boğazdaki ağrıyı ve tahrişi azaltmaya yardımcıdır. Ilık su boğazınızı yumuşatırken bal da boğazınızın ince bir tabakayla örtülmesini sağlar. Bu yumuşatıcı etki öksürüğü de azaltmaya yardım eder.

?Bağışıklık sistemini destekler:

Bal şaşırtıcı bir bakteri öldürme özelliğine sahiptir. Sade olarak tüketecekseniz organik olmalı. Çünkü bu bal bakterilere karşı faydalı olan enzimlerle doludur. Balın içindeki antioksidanlar ise kötü olan serbest radikallerle savaşır.

?Alerjileri azaltır:

Çiğ ve bölgenizin balını kullanmak bölgenizin polenlerine karşı vücudunuzu alıştırmaya yardımcı olur. Ayrıca çevresel alerjilere olan hassasiyetinizi azaltmaya yardımcıdır.

?Enerji verir:

Enerjinizi artırmak için kahve yerine ılık ballı suyu tercih edin. Vücudunuz çok az susuz kalsa bile kendinizi uyuşuk, tembel ve halsiz hissedersiniz. Bunu önlemek için kahve yerine suyun içine biraz bal ekleyip için. Çünkü kahve idrar söktürücüdür ve vücudunuzun susuzluk çekmesine yol açar.

?Kilolarınızı eritir:

Ballı su içmek kilo vermenize yardım eder. Balın içindeki şeker, sağlıklı kalori kaynağı olan doğal şekerdir. Şekerli meşrubatlara karşı duyduğunuz istekle savaşmada önemlidir. Gazoz gibi şekerli içecekler boş kaloriyle doludur. Bunları azaltarak ve ballı suyu tercih ederek kalori alımınızı da azaltırsınız ve kilo verirsiniz.

?Vücudunuzun toksinlerden arındırır:

Ballı su vücudunuzun toksinlerden arınmasına yardım eder. Düzenli olarak içtiğinizde hastalığa yol açan toksinlerden kurtulursunuz. Bu karışıma limon eklerseniz yararını artırırsınız. Böylece toksinleri vücudunuzdan daha sık atarsınız ve idrar yollarınız sağlıklı kalır.

?Gaz sorununa yardımcıdır:

Bağırsaklarınız ağrıyor ve gazınız varsa, bir bardak ılık ballı su içmek gaz sorununuza yardımcı olacaktır. Bal gazı etkisiz hale getirir.

?Sağlığınızı korur: Ballı ılık su içmek sadece hidrasyonu artırmaz, aynı zamanda vücuduzdaki iyi kolesterol seviyesini artırmaya ve kardiyovasküler gerilimi azaltmaya yardım ediyor.

Malzemeler:
Bir bardak ılık su, bir yemek kaşığı bal ( Hakiki orijinal bal olmalı)

Her sabah aç karnına? şifa niyetine
Sabah namazından hemen sonra icmenizi tavsiye ederim ??

şifayı veren yalnız Allah cc.