? Hazırladığın yemeklerin ücretini ödedin mi

• Konbuyu başlatan MeLiS
  • Başlangıç tarihi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sahabeler ve Evliyalar kategorisinde MeLiS tarafından oluşturulan ? Hazırladığın yemeklerin ücretini ödedin mi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 236 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sahabeler ve Evliyalar
Konu Başlığı ? Hazırladığın yemeklerin ücretini ödedin mi
Konbuyu başlatan MeLiS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MeLiS
M

MeLiS

Ziyaretçi
━━═══◈⊰??⊱◈═════

YEDİKLERİNİN ÜCRETİNİ ÖDEDİN Mİ ⁉️

━━═══◈⊰??⊱◈═════

? Hikâye bu ya zamanın birinde bir Mürşid çok sevdiği bir dervişinin evinde iftara davetliymiş. Neyse Ezan-ı Muhammedi (sav) okunmuş, bir güzel oruçlar açılmış ve Mürşid sormuş;

? Hazırladığın yemeklerin ücretini ödedin mi evladım ?
? Derviş; Tabii ödedim üstadım,
? Mürşid; Nasıl ödedin anlat bakalım ?
? Derviş; Manavdan aldıklarımın ücretini manava, kasaptan aldıklarımı kasaba, ekmeği fırına, su faturasını da ödedim, bunları yaparken kullandığım elektriğe gelince onu da daha geçen gün yatırdım. Demiş..

? Mürşid hafif bir tebessüm ederek;

“EVLADIM, SEN YEMEKLERİN ÜCRETİNİ ÖDEMEMİŞSİN, BAHŞİŞ VERMİŞSİN”

*⁉️ Derviş şaşırmış nasıl yani Üstadım ?*

*•• Sen suyun ücretini ödedim diyorsun ya, o ödediğin bahşiş evladım ücret değil. SU FATURASINDA DAHİ HİZMET BEDELİ YAZAR. Hiç dikkat etmedin mi ? Belediye borular döşemiş, sayaçlar koymuş, sayaçları okutmuş vs vs bunun karşılığında da senden hizmet bedeli almış. Yani sen lokantaya gittiğinde sana servis yapan garsona bahşiş vermişsin. Ama esas olan bahşiş değil, esas olan ücrettir demiş.*

*⁉️ Peki ücreti kime ödeyeceğim Üstadım ?*

*•• 2 Hidrojen ve 1 Oksijeni, o iki yanıcı maddeyi bir araya getirerek serinletici yapan kimse ona ödeyeceksin. Hangi kudret su yapabilir söyle bakalım ? Yapabiliyor olsak su savaşları olur muydu ? Dünyanın zenginleri bilim adamaları bir araya gelerek yapmaz mıydı suyu ? Üstelik tüm içeriğini biliyorlar. Sana suyu yaratan ve gönderen, barajlarını dolduran, tarlalarını sulayan kudret Allah’tır. Ücreti de ona ödeyeceksin.*

*⁉️ Allah’a verdiği nimetlerin ücretini nasıl öderim peki Üstadım ?*

*•• Zikir - Fikir - Şükür ile.*

*1️⃣ Yemeğe başlamadan “Bismillah” -Allah’ın adıyla yani Allah’ın nimeti âgâhlığı ile- diyerek başlamak ZİKİRİDİR.*

*2️⃣ Yemek yerken bu nimetleri sana gönderen Rahman-ı Rahim’i tefekkür etmek FİKİRDİR. Düşünsene sana annenin özene bezene yemek hazırlaması gibi Rahman Olan Rabbin Tüm kullarına nimetler yaratıyor. Yemekler hazırlıyor..*

*3️⃣ Yemeğin sonunda “Elhamdülillah” demek ise ŞÜKÜRDÜR. Yani demiş olursun ki hamd şükür yalnız bu nimetleri bana yaratan, gönderen bu kudrete, merhamete sahip olan Allah’a mahsustur.*

İşte Her nimet için yemek, su, elektrik, kömür, doğalgaz, nefes, sağlık, evlat, aile, sevgi, görme, işitme, vs vs hepsi için Sahibine Şükretmek lazm.

O Rahmet ki; kışın tam da ihtiyacın olduğunda hasta olma, olduysan iyi ol diye C vitamini deposu tatlı mı tatlı portakalı yaratıyor sana. Yazın sıcağın, harareti içinde su su diye gezdiğinde su deposu olan lezzetli Karpuzlar gönderiyor sana. Bunlara önce bakmalı, sonra zikretmeli, fikretmeli ve ahirinde de şükretmelidir. Ve böylece nimetlerin ücretini ödemeliyiz. Şükür etmek nigmeti artırı. Elhamdulillah

━━═══◈⊰??⊱◈═════