Mutlaka Oku!!!

• Konbuyu başlatan MeLiS
  • Başlangıç tarihi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde islamda insan ve Aile hayatı kategorisinde MeLiS tarafından oluşturulan Mutlaka Oku!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 180 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı islamda insan ve Aile hayatı
Konu Başlığı Mutlaka Oku!!!
Konbuyu başlatan MeLiS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MeLiS
M

MeLiS

Ziyaretçi
Allahtan dileğim Hepimizin çocukları islam iman İle şereflensin.Allahı sevsin Peygamber efendimizi sevsin sünnetini sizieirde çocuklarınız da uygulayın Namaz kılın çocuklarınıza Öğretim sebdirn kaldırın. İlerde gec olur öğrenmezler ve unutmayın Kİ insanları yaratan Allah Ruhumuza kendi nurundan üfledi bizim ihtiyacımız olan yani ruhumuzun. Gıdası Allahı ve peygamber efendimizi. Hz Muhammed Sallallah hu Aleyhi vessellem

Sevmek onun bize bıraktığı sünneti ve Kuran Kerim i yaşamımıza almak

Unutmayalım Kİ Kalpler Ancak Allahı anmakla huzurlu olur. Allahı anmayan kalp ise dünya dertleri ile dertlenir huzursuzdur mutsuz hasta bunalım depresyon Günümüzde insanlar mutsuz oldukları icin bunalımda öfkeli huzursuz arayış içinde yanlış ve hatalar ile savruluyorlar. Malesef.

Maneviyat yok Cünkü nereye sığınacağını nereden destek alacağını Dua ile Allah’a sığınıp kalpini gönlünü ona açacağını yalnız onunla mutlu olacağını sadece Allah’tan isteyeceğini tevekkül edince Allahın kullarına cok merhametli olduğunu unutuyoruz. İstermisiniz cok sevdiniz çocuklarınız hem dünyada başarısız mutsuz hasta ne yapacağını bilmeyen sorunlu bir birey olsun. Kim ister dimi. Kalbinin sahibini yaratacısını tanımasa kime nasıl sığınacağını bilmez ise boşlukta savrulup gider. Olur olmaz her şeye inanır Allah muahafaza yanlışa hataya düşer iman güçlü olmalı insana degil yanlışla degil sadece Allah’a inanıp güvenip Allah ı sevip emirlerini

Yerine getirip iyi kul olarak yaşamaya özen göstermeli

Hataya. Yanlışa düşmekten kötülüklerden korunmalı Allah’tan korkmalı. Unutmayın. Ölüm VAR!!! ve öldükten sonra kabir var Ahitet var örnek

tıpkı okula gidiyoruz yıllaraca derslerimize iyi çalışır öğretmenlerin istediği gibi sınıfta kuralara uyacagız öğretmeni

İyi dinleyeceğiz iyaay edeceğiz desenleri

Aynen dinleyip çalışıp ögrenegeciz yetmedi ev ödevleri saatlerce yapacağız yetmedi aylarca her dersten ayrı ayrı çalışıp ezberleyip sınavlara gireceğiz hemde bira kac kez. Yazılı veya sözlü yetmedi proje çalışmaları. Ekip halinde dersler sunumlar hazırlayacağız gece gündüz uyumadan gezemeden sadece. Okulu iyi başarı İle bitirmek için çabalarız ve okul disiplini Kuralları var elbette onlarada uymak gerekli aksi halde hem öğretmenden hem. Okul kurumdan ceza alınır sicile işlenir ve Anne baba çocuğu ikaz eder okulda yaptıkların dıgru degil kurallara uymalısın Kİ bu okul egltim hayatı sadece geceşci dünya icin çalışıp para kazanmak iyi bir hayat sürmek için. Kac yıl yaşayacağımızı bilmediğim bir hayat. İcin bu kadar baskı disiplin. Kurallara uymak alsi halde başı boş yaşamak istersen ne mevki ne iyi bir meslek eğitim ne kariyer nede rahat ve lüks bir Hayat şartı dünya hayatı içinde kurallara uymak bu kadar anlamlaı önemli ise kaldiki dünyada kaç yıl yaşayacağımızı bilmiyoruz her an öle biliriz

Hiç ölmeyeceğini zanneden biri gibi çalış, yarın ölecek biri gibi de tedbirli ol.” (Câmiu’s-Sagîr, II/12, Hadis No:1201

Burada yine cok değerli bir hadis Şerif

Anladığımız üzre her ikisinide ihmal etmeyeceğiz

“Sizin hayırlınız dünyası için ahiretini, ahireti için dünyasını terk etmeyendir.” (Kenzü’l-Ummal, III/238, hn: 6336)

Ayrıca en önemlisi ise Allah cc bize ne kadar güzel belirtmiş

Rızklara kefil olduğunu siz imanınıza özen gösterin çalıştığınızın karşıgını alacaksınız buyurmuş.

Nasıl ki bir insanın ne zaman öleceği ezelde belliyse ne kadar rızka sahip olacağı da bellidir.

"Dünya hayatında onların geçimliklerini[maddi, manevi bütün rızklarını] aralarında biz taksim ettik." (Zuhruf 32) ayetiyle insanlarıngeçimlerini sağlaması için gerekli rızıklarıntaksim edildiği bildirilmiştir.

İnsanı dünyaya imtihan için gönderen Allah (c.c.) rızka da kefildir. Bunun böyle olduğu bize "Allahü teâlânın rızık vermediği, bir canlı yoktur." (Hud 6) ayetiyle bildirilmiştir. Bir hadisi şerifte ise Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) "Rızık için üzülme! Takdir edilen -ezelde ayrılmış olan- rızık seni bulur"İsfehani) buyurmuştur.

İnsanı dünyaya imtihan için gönderen Allah (c.c.) rızka da kefildir. Bunun böyle olduğu bize "Allahü teâlânın rızık vermediği, bir canlı yoktur." (Hud 6) ayetiyle bildirilmiştir. Bir hadisi şerifte ise Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) "Rızık için üzülme! Takdir edilen -ezelde ayrılmış olan- rızık seni bulur" (İsfehani) buyurmuştur. Allah'ın tüm canlıları olduğu gibi insanı da rızıklandırması, tek bir şey ifade ediyor.

O da insanın tek görevinin Allah'a kulluk olmasıdır. İnsan bu dünyaya yiyip, içip, gezip, eğlenmek için değil, Allah'a kulluk etmek ve kamil insan olmak için gönderilmiştir.

İmtihan sırrı gereği insan elbette rızkını kazanmak için gayret edecektir.

Ama rızkın Allah'tan geldiğine inanmayan bir kişi, kazandığının bereketini göremez. Bir hadis-i kudsi de şöyledir;

Rabbimiz "Seni kendim için yarattım, başka şeyle oyalanma! Kefil olduğum rızık için endişelenme" buyurmuştur.

Yani sadece Dünya icin çalışmak anlamsız olduğunu anlıyoruz

İnsanın ömrü boyunca elde edeceği rızkı bellidir ancak emir ve yasaklara uymadığı zaman maddi ve manevi yönden büyük zarar göreceği hakkında ise

"Beni unutursanız (maddi ve manevi) rızıklarınızı kısarım" (Taha/124) ayetiyle önemli bir uyarı yapılmıştır. İnsana düşen kendisi için belirlenen rızkını helal yoldan kazanmak ve harama asla meyletmemektir.

Ve cok güzel bir söz. Y

Derdi dünya olanın Dünya kadar derdi olur.Yunus Emre

Derdi Allahın Rızasını kazanmak olanın ise yardımcısı yol göstericisi Allahü Teala olur. Elhamdulillah.

Müslüman Ayık ve uyanık olmalı ne kadar dogru. Ve kuran Kerim de bşr cok kez “Siz hic akletmezmisiniz buyurmuş.”

Akledesiniz diye Allah ayetlerini sizin için açıklamaktadır. (2/Bakara 242)

Bu, Rabbinin dosdoğru yoludur. Şüphesiz ki ayetleri, düşünüp öğüt alan bir topluluk için detaylıca açıkladık. (6/En'âm 126)

Peki Allahın cc Kurallarına disiplinine neden uymuyoruz. Bizi yaratan tüm kainatı yaratan bize annemizden daha cok şefkatlı olan Allah cc sevmek onun istediği gibi kul olmaya gayret etmek bizim için tüm başarı huzur yollarının anahtarı olduğunu çocuklara anlatmak ögretmek Hem bu dünyada hem Ahirette kurtuluşta ve rahat olmak için şart. Düşün Kİ çocuğun asi itaat etmiyor seni sürekli maddi manevi zor durumda bırakıyor hic söz dinlemiyor her türlü yanlışı hatayı yapıyor kötü arkadaşlar ile pis şeyler ile meşgül oluyor sen ne söylersen tam tersini yapıyor ve bu durum seni cok üzüyor her şeyi deniyorsun onu sevdigin icin ceza veriyorsun küsüyorsun yeri geliyor kendi başına kalsın rezil olsun da aklı başına gelsin beni anlasın bile diyor cezalar veriyorsun Sizler anne baba olarak böyle ilken Allah yaratigi kuluna cok daha merhametli şefkatli onun hem Dünyası hem ahiret hayatı icin en iysini ister tavsiye eder ve cok bağışlayıcıdır.

Tövbe edenin tövbesini kabul eder şükür edene rızkını artırır dua edene istediğini verir İyilik yapan iyilik kötülük yapan kötülük bulur Hz. Ali Ne kadar güzel özetlemiş. Ben aslında ne yapıyorsam kendime yapıyorum iyilik te yapsam kendime kötülükte yapsam kendime yapıyorum buyurmuş. R.A

Yaşantımıza bakalım ne yapıyoruz nasıl yaşıyoruz ve unutmayalım.

“Kişi yaşadığı hâl üzere ölür ve öldüğü hâl üzere haşrolunur” buyrulmuştur. (Münâvî, Feyzü’l-Kadîr Şerhu’l-Câmii’s-Sağîr, V, 663

“Kişi nasıl yaşarsa öyle ölür ve Nasıl ölürse öyle dirilir. “.

Ve isa süresinde buyurmuş Allah cc ben Kulumun çabasına bağlı kıldım kaderini

Kader!.. deyip geçme.. Bak ne diyor Sırrın sahibi; Biz her insanın kaderini; kendi çabasına bağlı kıldık.(İsra Suresi)

Yani Aklimiz ve kalbimiz ile iman üzre güzel bir hayat yaşayacağız hem dünyada hemde Ahirete rahat edelim. Çocuklara ve çevremize yaşantımız İle örnek olucagaız be yine Peygamberimizin SAS hadisi şerifi “Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz.” (Buhârî, Îmân 7; Müslim, Îmân 71-72.

Bu yüzden bencil olmayacağız çevremize Aile ve yakınlarımıza da anlatacağız. İnşaAllah

Önemli olan insanın doğru yolu seçerek hem dünya, hem de ahiret saadetine ulaşmasıdır.

Hayat, âdeta bir bardağı dolduran damlalar gibidir. Son nefes de, bardağı taşıran son damladır. Bardaktaki suyun berraklığı, damlaların berraklığına bağlıdır.
Cenâb-ı Hakk’ın huzûruna tertemiz çıkabilmek için, o damlaların günah ve mâsiyet çamuruyla kirletilmemesi elzemdir.